top of page
IMG_1375.JPG

רפאל רוזנר

יועץ, מרצה ומייסד מרכז סמלים

רפאל רוזנר, בוגר הסורבון ובעל תואר שלישי בהיסטוריה, מנהל מרכז "סמלים" ללימודי סמיואנליזה, אבחון, ייעוץ והכוונה אישית ומייסד השיטה הסמיואנליטית. 

נולדתי בצרפת (פריז) ב-1949. הורי שרדו את השואה, שהייתה הנושא המרכזי בבית משפחתי והעסיקה אותי שנים רבות. רציתי להבין בעיקר איך אדם יכול לרצוח בקור רוח את האחר. עיסוק זה הביא אותי ללמוד היסטוריה וסמיולוגיה (תורת הסמלים). ההיסטוריה לא נתנה מענה לחיפוש שלי. לקראת גיל שלושים עזבתי את ההיסטוריה של העובדות כדי לפנות להיסטוריה הפרטית של האדם, כל אדם. בזכות ספרו של רולאן בארת (סמיולוג חשוב) "מחשבות על הצילום", שהנכיח את מושגי הרגש והאמוציה בחקר הסמלים, התחלתי להיעזר רבות בסמיולוגיה. לאט לאט התחלתי לפתח תיאוריה ושיטת ייעוץ אישי ששמה "סמיואנליזה", המאפשרת להיכנס לעולם הסמלי האישי של האדם.

מאז היותי נער חשבתי שאחיה בישראל. הייתה לי טינה לצרפת ששיתפה פעולה עם הגרמנים וגרמה להוריי ולמשפחתי להישלח למחנות ההשמדה. שירתי בנח"ל, פעלתי בצרפת כשליח של תנועת נוער, ובזמן הזה גם למדתי היסטוריה וסמיולוגיה באוניברסיטת "סורבון" (תואר שלישי). בארץ הייתי מפקד של בסיס הכשרה של אוכלוסיות מיוחדות (חיילי מקא"ם שנקראו אז "נערי רפול"). לאחר מכן, בתחילת שנות השמונים ניהלתי את מחלקת המחקר של בית התפוצות שבאוניברסיטת תל-אביב ולאחר מכן הייתי היועץ החינוכי של המוסד. כמו כן, בשנים אלו הייתי מרצה בבית ברל.

 

בשנת 1993 פתחתי את מרכז "סמלים" לייעוץ אישי שבו אני עובד עד היום. ההתמודדות האישית שלי עם החיים, המפגשים הרבים עם המוות, הרקע בפסיכותרפיה, בפסיכואנליזה ובאימון אישי שרכשתי, הן דרך הלימוד והן דרך הטיפולים הרבים שחוויתי, העשירו אותי מאוד. זה שלושים שנה שאני עוסק במקצוע שאני אוהב ועוזר לאנשים רבים בתחומים מגוונים.

בילדותי, איורים וצילומים סיקרנו אותי מאוד. רציתי להיכנס לתוך התמונות כדי להבין יותר מה מתרחש בהן. עם לימודיי, הבנתי שההיסטוריה האישית של האדם דומה מאוד לרצף של תמונות, לסרט, סרט של מציאות. עם הכשרתי בתחום הסמיולוגיה תפסתי שההיסטוריה האישית של האדם היא בעצם סיפור שמספרים עליו או שהוא מספר לעצמו (רצף של תמונות), כלומר סוג של מיתוס אישי שמורכב מסמלים המחוברים אחד לשני.

הסמל מבחינתי הוא כל דבר בעל משמעות והגדרה עבורי כדי שאוכל לתקשר אתו. למשל, אם אני מזהה חפץ שיושבים עליו ומגדיר אותו ככיסא, אדע לשבת עליו. כאן מתחילה הסמיואנליזה, רעיון שפיתחתי עם הזמן ושאני ממשיך לפתח. הסמיואנליזה חוקרת את הסמלים האישיים של האדם (כל אדם יוצר בחייו מיום היוולדו קוד סמלי אישי ששייך רק לו). שני סוגי סמלים מלווים את האדם בחייו, הסמלים הורבאליים  – הדיבור, והסמלים הלא ורבאליים - שפת גוף, מורפולוגיה פיזית של הגוף, הקול, המגע, המיניות, החלום, המחלה, יצירתיות, הרגלי אכילה, התנהגות, נראות, אומנויות רכות ועוד.

כשפתחתי את "סמלים" לפני שלושים שנה, הבנתי שלא אוכל להסתפק בדיבור כדי לפענח את הקוד הסמלי האישי של האחר. הבנתי שהמימד הלא וורבאלי מעניק הרבה מידע על האדם. כשאדם פונה אלי לעזרה, השלב הראשון שיסייע לנו הוא הגילוי של הקוד הסמלי האישי שלו. בדרך כלל אם אותו אדם ישכתב מחדש את סיפורו האישי, משהו ישתנה לטובה בחייו, וזהו העיקרון של הייעוץ הסמיואנליטי. הסמיואנליזה אינה מתמקדת בתחום מסוים של הפרעות ובעיות אישיות אלא שמה את הדגש על הסמלים המעצבים את אישיות האדם ואת הקשר שלו עם סביבתו.

bottom of page